Cs.TomisNord.Ro
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Counter-Strike TomisNord va ureaza bun venit !
 
HomePortalGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala

Go down 
AuthorMessage
Nspyder
Admin
Nspyder


Posts : 130
Join date : 17/06/2010

TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala Empty
PostSubject: TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala   TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala I_icon_minitimeFri Jul 09, 2010 9:01 am

TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala

La partea basics nu ma amestec si nici nu-mi bat capu.Sper ca stiti sa va construiti macar un cub.Exista tutorial separat pentru asta.

Eu pentru acest tutorial am ales sa fac o camera cu doua nivele .Pentru a incepe selectam unealta "Block Tool"[shift+B] si selectam din dreapta jos "arch" :

TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala Archnv1
Inainte de a face scara sper ca v-ati facut o gaura in tavan (cu unealta carve).Eu am folosit o marime standard(pentru mine e standard) : 3x3 patratele cu "Snap on grid" 64 .

Dupa ce ati creat acest 'arch" o sa va apara o caseta .Daca aveti gandire logica banuiesc ca o sa va dati seama ce inseamna fiecare valoare acolo.Cel mai important e sa dati pe circle si la wall width sa puneti o marime cat mai mare (in timp ce va jucati cu aceste marimi mai apasati si pe butonul "preview" sa vedeti ce va iese) ca sa aveti pe ce merge :
TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala Arch2zn4
Acum dupa ce ati creat cercul ala atat de minunat , urmeaza sa-l aliniati la podea (doar no sa construiti o scara on nori...) si cu "snap on grid" pus pe 8 il faceti inalt de 2 casute mici (ca in imagine.Apropo-- inaltimea maxima a unui obiect pe care poti pasi fara sa sari este de 18 casute mici atunci cand optiunea 'snap on grid" e pe 1 ) :
TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala Arch3ve3
Apoi dati "ungrup" :
TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala Arch4cu5
Urmatorul pas consta in ridicarea ficari bucati , una mai sus ca alta .
TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala Arch5ue4
TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala Arch6az6
Dupa cum vedeti in imagine, scarile nu ajung la etajul al doilea. Exista doua metode : sa ajustez scarile sau sa cobor etajul2 la nivelul scarilor, dar voi exemplifica doar prima metoda deoarece ar arata urat sa cobor asa mult etajul 2 pana la scari si pentru ca este destul de simplu sa va dati seama si voi cum se face acest lucru.

In primul rand selectez absolut toate bucatile ,click dreapta ,si dam "copy".Apoi dam paste.Aceaste scara copiata trebuie sa fie liniata corespunzator . Deci in fereastra "top" o vom alinia peste cealalta . In fereastra "front" o aliniem astfel incat parta inferioara a scarii copiate sa se intalneasca cu partea de sus a scarii originale(adika sa stea una peste alta).


Dupa cum se vede si in imagine , mai trebuie ajustata doar inaltimea ultimei scari ca sa fie la nivelul etajului 2. Daca voi nu reusiti sa aliniati scarile cum trebuie , nu uitati sa miciti valoare optiunii "snap on grid". De asemenea , daca mai trebuie inca cateva scari , ei bine dati inca odata copy si paste si eliminati scarile in plus pana cand ajungeti la nivelul dorit.
Binenteles ca puteti face mai multe de atat.Puteti pune un cilindru in mijlocul scarillor si un alt cilindru (fiti atenti ca varfurile muchiilor sa fie pe varfurile acelor patratele din fereastra,cu alte cuvinte ,veti avea erori daca nu respectati acest lucru) care sa acopere scara pe lungime ,latime si inaltime si la care ii dati "hollow" .Dar las imaginatiei voastre toate aceste lucruri.

Sper ca am fost de folos in acest tutorial !

Si o animatie(ca sa vedeti totusi ce a iesit)
TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala Cstrikearch1tb4
Back to top Go down
http://tomisnord.ogameplayer.com
 
TUTORIAL cum sa faci scara in forma de spirala
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Cum sa ne salvam XP la UWC3 [MYSQL]
» [Tutorial] Cresterea FPS-ului in Joc [CS]
» [Tutorial] Cresterea FPS-ului in Joc [CS]
» [Tutorial Server Fuker
» Tutorial cum activam Task Manager!

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Cs.TomisNord.Ro :: Counter-Strike :: Resurse :: Tutoriale-
Jump to: